Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Рівненської області

 ГоловнаСтатті16 Грудня, 2019р.
 Версія для друку

Яка новорічна ялинка безпечна – жива чи штучна?

Опубліковано: 16.12.2019, 15:31

Новий рік вже незабаром, отже всі активно почали готуватись до зустрічі найулюбленішого свята. Традиційно його головним атрибутом є новорічна ялинка, прикрашена різноманітними іграшками, гірляндами, цукерками та іншими прикрасами.

І саме в цей період перед нами постає питання – яку ж ялинку придбати, яка з них краща – жива чи штучна? Однозначної відповіді немає, зазвичай вибір залежить від особистих вподобань кожного. Але слід пам’ятати про те, що кожна з них має бути не тільки гарною але й безпечною, як власне і новорічні прикраси на них.

Деякі несумлінні виробники штучних ялинок та прикрас, під час їх виготовлення можуть використовувати полімерні та інші синтетичні матеріали, які виділяють токсичні сполуки (формальдегіди, акрилову кислоту, нітрил, стирол, хлористий вініл, свинець). Такі ялинки та прикраси можуть нести потенційну небезпеку для здоров’я та викликати алергію, негативно впливати на дихальні шляхи та нервову систему.

Тому не зайвим буде нагадати наступні поради:

• обираючи живу новорічну ялинку звертайте увагу на наявність на ній маркування – спеціальний чіп з номером, де міститься інформація про те, звідки деревце привезене;

• запитайте у продавця протоколи досліджень на радіаційне забруднення, адже їх наявність свідчить про безпечність ялинки. Адже проведення цих досліджень передбачено Державним гігієнічним нормативом „Гігієнічний норматив питомої активності радіонуклідів 137Cs та 90Sr у деревині та продукції з деревини”;

• обираючи штучну ялинку і новорічні прикраси, як для ялинок так і для дому, перш за все, необхідно попросити у продавця супровідні документи на них (документ виробника, що підтверджує якість виробу; протоколи лабораторних досліджень на вміст токсичних елементів та радіонуклідів), які будуть підтверджувати безпечність продукції;

• зверніть увагу на маркування, адже штучні ялинки, ялинкові іграшки і навіть дощик, незалежно від того, продають їх на ринку чи у крамниці, мають бути марковані відповідним чином – виробник зобов’язаний вказати назву товару, найменування та місцезнаходження виробника, дату виготовлення, термін придатності виробу. Якщо продукція вітчизняного виробництва – нормативний документ за яким вона вироблена (ДСТУ, ГОСТ, ТУ тощо). Застереження з використання (наприклад: „Обережно! Вогненебезпечно!”; „Не призначено для дітей віком до 3 років – містить дрібні деталі!” тощо);

• також не менш важливим є наявність запаху від виробів. Ялинка та іграшки мають бути без запаху, бодай навіть слабкого. Чим сильніший запах, тим більш ймовірно, що з них виділяються летучі токсичні хімічні речовини;

• за будь-яких сумнів, які у вас виникли, краще не ризикуйте і відмовтесь від придбання виробу.

Рекомендації щодо безпечного встановлення новорічної ялинки:

• Ялинка має розміщуватися мінімум за один метр від стін і стелі та подалі від обігрівальних приладів, тому купуйте ялинку оптимального розміру для вашої оселі. Обов’язково поставте дерево на стійку основу (спеціальну підставку, у діжку з піском) і з таким розрахунком, щоб не ускладнювався вихід із приміщення.

• Ялинки дуже швидко займаються, а штучні під час горіння ще й виділяють отруйні речовини, швидко плавляться й „розтікаються”. Тож, обираючи штучну ялинку, варто віддати перевагу тим, які мають протипожежне просочення.

• Щоб ялинка не впала, вона має бути правильно зібрана і надійно встановлена, а іграшки рівномірно на ній розподілені.

• У кімнаті, де стоїть ялинка, діти повинні перебувати тільки під доглядом дорослих. Для дитячої безпеки ялинку краще прикрасити легкими прикрасами, які не б'ються (бантами, шишками, кульками зі склопластику).

• Для прикрашання ялинки не можна використовувати несправні й не сертифіковані електричні гірлянди. А при виявленні несправності в ілюмінації – нагрівання проводів, миготіння лампочок, іскріння - її необхідно терміново відключити.

Нагадуємо про необхідність дотримання правил пожежної безпеки під час Новорічних і Різдвяних свят!

• Заборонено використовувати джерела відкритого вогню в приміщеннях, де встановлена Новорічна ялинка й проводяться святкові заходи! Наполегливо рекомендується уникати в цих приміщеннях великої кількості дітей. Заборонено прикрашати ялинки легкозаймистими іграшками, зробленими з паперу, вати, целулоїду, застосовувати свічки, „бенгальські вогні“.

• Не користуватися біля ялинки хлопавками, піротехнічною продукцією, не дозволяти дітям самостійно використовувати піротехнічні засоби.

• На ялинці можуть застосовуватися тільки гірлянди з послідовним увімкненням лампочок напругою до 12 В, потужність лампочок не повинна перевищувати 25 Вт. Електропроводка до лампочок ялинкової ілюмінації повинна бути виконана гнучкими проводами з мідними жилами, під'єднання гірлянд до мережі належить виконувати тільки за допомогою штепсельних з'єднань.

При виникненні пожежі необхідно негайно викликати пожежну охорону за телефоном 101 або 112.

Для статті частково використані матеріали сайтів: https://www.dsns.gov.ua та https://24tv.ua

Валентин КАСЯНЧУК,
майстер виробничого навчання
Вараських територіальних курсів
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області


   
Статті
11 Червня15:08 Безпека дітей під час літніх канікул
1 Червня11:32 Пожежна безпека на природі: аби відпочинок був вдалим
31 Травня11:47 Небезпека блискавки під час грози
13 Травня13:32 Дитяча допитливість та пластикові вікна
6 Травня10:39 Створення добровільної пожежної охорони на об’єктах суб’єктів господарювання
6 Травня10:16 Секрети успішного ділового спілкування
5 Травня15:53 Правила безпеки під час роботи за комп’ютером
16 Квітня15:03 Консультаційний пункт з питань ЦЗ при ТОВ „УК "Житло Сервіс Рівне”
29 Січня08:51 Як зміцнити імунітет взимку без ліків
20 Січня14:15 Користь квашених овочів та фруктів
18 Січня14:26 Правила безпечного купання на Водохреща
5 Січня12:26 Зимові ігри без снігу: в що пограти з дитиною на свіжому повітрі?
18 Грудня14:17 Поради щодо лікування застуди та гострих респіраторних захворювань
15 Грудня09:41 Обережно солярій!
23 Листопада09:43 ТИХИЙ ВБИВЦЯ – чадний газ.
Статті