Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Рівненської області

 ГоловнаСтатті13 Березня, 2020р.
 Версія для друку

Соціальні мережі: позитив чи негатив?

Опубліковано: 13.03.2020, 15:19

Інтернет, чати, віртуальні щоденники, соціальні мережі стали прикметою сучасності. Сьогодні проводять час не лише активні й особливо просунуті. У віртуальних мережах вирує своє життя — люди спілкуються, зустрічаються, закохуються, сваряться, висловлюють свої думки, завантажують фотографії, відео тощо...

Соціальні мережі, звісно, мають свій позитив. На їхніх сторінках можна зустріти однокласників та знайомих, навіть якщо ви „загубилися” багато років тому. Знайти, здавалося, безнадійно втрачених далеких родичів. Коли людина реєструється у соціальній мережі, спершу відчуває легку ейфорію — стільки знайомих одразу! Ми шукаємо тих, хто знав нас ще юними та безтурботними, ніби створюємо навколо себе позитивне психологічне поле — коло підтримки, черпаємо звідти нові ресурси... Але, на жаль, більшість із нас ідеалізує он-лайн друзів і приписує їм риси, яких насправді вони не мають. Швидше за все, так проявляється наша власна нереалізованість у тих або інших сферах життя (у когось усе чудово складається в особистому житті, а ось у кар'єрі — нічого помітного, чи, навпаки, хтось має досягнення в роботі, але й досі самотній). Ось і шукаємо (звісно, несвідомо) в інших те, чого нам бракує.

Одна з найголовніших небезпек соціальних мереж — упевненість постійних користувачів у тому, що більшість їхніх віртуальних дій минаються без наслідків. У житті ми звикли відповідати за свої вчинки, а тут — можна „підправити” підпис чи стерти коментар. У житті, якщо вже висловився — то..., недарма ж кажуть: „слово не горобець, — вилетить не впіймаєш”. У соціальній мережі можна назватися чужим іменем і поставити на профілі не свою фотографію або свою, але десятирічної давності. Однак пам'ятайте: будь-яка інформація, розміщена бодай для кількох людей, має здатність випливати у найнесподіваніший момент. І навіть тоді, коли ви цю інформацію вже стерли.

Соціальні мережі здійснюють шкідливий вплив на неповнолітніх, які через свої вікові особливості є однією із найбільш вразливих категорій суспільства. Разом з тим, спілкування в соціальних мережах може призвести до порушень психологічних особливостей осіб із нестійким психічним станом. Людський мозок побудований так, що близько 70% інформації про людину (підсвідомо чи свідомо) ми отримуємо з невербальної поведінки, а віртуал практично не дає нам такої інформації. Тому віддавати перевагу „інтернет-спілкуванню” перед реальним — означає обмежувати себе в тому, чого справді потребує людина.

Дружба в соціальних мережах досить поверхова, і деякі молоді люди, а особливо діти, намагаються „додати” до свого профілю якнайбільше друзів — цифри коливаються від сотень до кількох тисяч. Із такою кількістю „друзів” не лише нереально спілкуватися, а й неможливо привітати кожного хоча б із днем народження. І зрозуміло, що переважно – це незнайомі люди. Інколи підлітки створюють ще й по кілька різних профілів (із різними іменами) в одній і тій самій соціальній мережі. Що коїться з самоідентифікацією дитини, котра має кілька профілів, важко уявити.

На превеликий жаль, практично, неможливо простежити, чим займаються ваші діти в мережах. Фахівці радять не так забороняти спілкування в Інтернеті, як доступно, відповідно до віку вашого сина чи доньки, пояснювати про можливі небезпеки і правила безпечного віртуального спілкування. А також вибірково контролювати соціальну он-лайн активність вашої дитини.

Слід пам'ятати, що за вашою он-лайн активністю можуть стежити не лише однокласники чи знайомі, а й ваші роботодавці (теперішні або майбутні), юристи чи кредитні агенції. Не виставляйте фотографії, з приводу яких потім можете пошкодувати, і не пишіть нічого такого, за що б вам було соромно. Тож, якщо ви серйозно налаштовані робити кар'єру, але хочете також вести активне он-лайн життя, вам слід пам'ятати про три кити, на яких базується репутація сучасного працівника: етичність, обережність, здоровий глузд. Було б добре додати до профілю освітні заклади, які ви закінчили, ваші звання, нагороди, — тоді ваша сторінка виглядала б більш позитивно. Не забувайте, що можна завантажувати фотографії не тільки з вечірок, а й із конференцій, симпозіумів тощо.

На думку фахівців із безпечної поведінки в Інтернеті, у соціальних мережах, чатах та сайтах для знайомств щодня сидить близько 750 000 зловмисників. Тому, якщо ви спілкуєтеся у соціальних мережах, потрібно дотримуватися певних заходів обережності:

не зазначайте дату і місце свого народження;

не вказуйте домашню адресу;

не розказуйте про ваші „скелети у шафі”;

не реєструйтеся в усіх які тільки є соціальних мережах, а також не додавайте в друзі усіх підряд.

Разом з тим, на даний час соціальні мережі стали сучасним інформаційним простором, який є альтернативою засобам масової інформації і може досить продуктивно використовуватись.

Таким чином, визначити однозначно, позитивним чи негативним є вплив соціальних мереж на людину є практично неможливим. З одного боку, формується глобальна електронна спільнота, подолано часову та просторову ізольованість окремих культур та народів. З іншого боку, формується реальна небезпека уніфікації культур, руйнування етнічної самобутності. Таким чином, постіндустріальний розвиток світу призводить до необхідності адаптації традиційної культури до вимог сучасних глобальних зв’язків, що дозволить кожному зберегти свою самобутність.

Алла ТИЩЕНКО, майстер виробничого навчання
Рівненських територіальних курсів ЦЗ та БЖД ІІ категорії
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області.


   
Статті
11 Червня15:08 Безпека дітей під час літніх канікул
1 Червня11:32 Пожежна безпека на природі: аби відпочинок був вдалим
31 Травня11:47 Небезпека блискавки під час грози
13 Травня13:32 Дитяча допитливість та пластикові вікна
6 Травня10:39 Створення добровільної пожежної охорони на об’єктах суб’єктів господарювання
6 Травня10:16 Секрети успішного ділового спілкування
5 Травня15:53 Правила безпеки під час роботи за комп’ютером
16 Квітня15:03 Консультаційний пункт з питань ЦЗ при ТОВ „УК "Житло Сервіс Рівне”
29 Січня08:51 Як зміцнити імунітет взимку без ліків
20 Січня14:15 Користь квашених овочів та фруктів
18 Січня14:26 Правила безпечного купання на Водохреща
5 Січня12:26 Зимові ігри без снігу: в що пограти з дитиною на свіжому повітрі?
18 Грудня14:17 Поради щодо лікування застуди та гострих респіраторних захворювань
15 Грудня09:41 Обережно солярій!
23 Листопада09:43 ТИХИЙ ВБИВЦЯ – чадний газ.
Статті