Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Рівненської області

 ГоловнаСтатті1 Жовтня, 2020р.
 Версія для друку

Світ дитячих емоцій.

Опубліковано: 01.10.2020, 14:51

dream-big-kyianochka.png

Сьогодні батьки дуже багато часу приділяють соціалізації дитини й планують починати її якомога раніше (центри занять раннього віку, садочки) аби встигнути соціалізуватися до шкільного віку, бути готовими жити в колективі.  Психологи та педагоги стверджують, що вільне спілкування та комунікація  дитини зі своїми однолітками, дорослими, батьками – дуже важливі навички сьогодення.  Взаємодія в дитячому колективі, розуміння власних емоцій та емоцій оточуючих дозволяють успішно діяти дитині в будь-яких ситуаціях. Адже життя без емоцій неможливе.

Емоції – це внутрішні переживання людини, котрі відображають наше ставлення до ситуацій, що склалися або можуть скластися і мають ситуативний характер. Емоції оточують нас усюди: вдома, на роботі, у школі і, навіть, у садочку. Щодня ми відчуваємо безліч різних емоцій таких як сум, гнів, радість, занепокоєння та багато інших. Діти - це маленькі дорослі, у яких теж є великий внутрішній світ і, звичайно ж, не без емоцій.

Дитячі емоції подекуди бувають зовсім непередбачувані та неконтрольовані. „Діти є діти - і нічого з цим не поробиш”, - подумаєте ви. Ось і ні, просто потрібно знати основні правила та механізми дії у певній ситуації чи то істерика у дитини, чи напади гніву. Проте  емоції дитини не завжди бувають тільки такого характеру, але завжди потрібно знати що  робити і ніколи не впадати разом із дитиною в одну емоційну хвилю, хіба, що вона позитивна.

 На емоційне благополуччя дитини, як власне, і на її емоційний розвиток, впливають виховання в родині та соціум. Дорослі допомагають дитині впоратися із сильними переживаннями. Наприклад, якщо дитина перезбуджена чи дуже втомлена, батьки створюють умови для відпочинку, якщо дуже засмучена – підбадьорюють. Дитина потребує любові дорослого і її почуття залежать від наявності цієї любові. Дозволяйте дитині висловлювати власні почуття та емоції, щоб розібратися в почуттях та емоціях оточуючих. Адже це, перш за все, впливає на взаємодію з оточуючими.

images.jpg

Допомагаючи дітям справлятися з емоціями, батьки розвивають їхню емоційну сферу. Крок за кроком - це допомагає їм досягти того, чого поодинці вони не змогли б досягти. Діти вчаться контролювати себе й адекватно проявляти емоції, спостерігаючи як дорослі взаємодіють з ними й між собою.

Батьки можуть допомогти дитині подолати стресові ситуації (наприклад, у моменти потрясінь і невпевненості), з турботою ставлячись до їхніх потреб і, показуючи, як краще впоратися зі стресом. При такому ставленні дитина відчуває себе в безпеці й не боїться досліджувати навколишній світ, оскільки впевнена в тому, що батьки про неї піклуються. Відчуття безпеки й довіри важливе для розвитку власного „я” дитини.

Довірливі й теплі стосунки з дитиною формують у неї адекватну емоційну реакцію на події, високу самооцінку, допомагають розуміти емоції інших людей. Діти, яким батьки допомагають справлятися зі складними почуттями, поступово вчаться керувати емоціями самостійно. З часом дитина все краще справляється з емоціями в багатьох життєвих ситуаціях. Так чи інакше, їй важливо зрозуміти, що в таких ситуаціях вона може звернутися за підтримкою до інших людей. Коли дитина довіряє батькам – вона відчуває, що зможе впоратися з будь-якими труднощами. Такий позитивний емоційний досвід необхідний для здорового розвитку психіки та формування особистості.

Пропонуємо декілька порад батькам для емоційного розвитку дітей:

адекватно реагуйте на негативні емоційні прояви дитини;

не робіть за дитину те, що вона у змозі зробити сама;

уважно та з розумінням слухайте її, не перебиваючи та не відвертаючись;

проявляйте щиру цікавість під час спілкування з дитиною;

не ставте занадто багато питань і не встановлюйте безліч правил для дитини;

збільшіть емоційне спілкування з дитиною: цікавтесь її внутрішнім станом, переживаннями та бажаннями;

виявляйте любов до дитини обіймами, поглажуваннями, цілунками, лагідним поглядом та теплим словом;

вселяйте віру дитини в її сили і можливості.

fiii.jpg

І найголовніше, щоб допомогти дитині впоратися з її емоціями, ми повинні усвідомлювати свої власні. Скільки б ви не казали малюку, який б'ється в істериці, заспокоїтись, він не зможе сам справитись зі своїми емоціями. Його треба емоційно тренувати й показувати позитивний приклад. Наступного разу, коли ваша дитина хвилюється, сердиться, нервує або відчуває невпевненість, пам'ятайте, що в цей момент дитина не може мислити ясно. Але, якщо ви підтримуєте її емоційну розрядку через розмови, сльози, гру або сміх, будьте впевнені, що ви підтримуєте фізичне, духовне та емоційне здоров'я і благополуччя своїх дітей, та з часом, вони неодмінно навчаться керувати своїми сильними емоціями.

Алла ТИЩЕНКО,

майстер виробничого навчання

НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області


   
Статті
11 Червня15:08 Безпека дітей під час літніх канікул
1 Червня11:32 Пожежна безпека на природі: аби відпочинок був вдалим
31 Травня11:47 Небезпека блискавки під час грози
13 Травня13:32 Дитяча допитливість та пластикові вікна
6 Травня10:39 Створення добровільної пожежної охорони на об’єктах суб’єктів господарювання
6 Травня10:16 Секрети успішного ділового спілкування
5 Травня15:53 Правила безпеки під час роботи за комп’ютером
16 Квітня15:03 Консультаційний пункт з питань ЦЗ при ТОВ „УК "Житло Сервіс Рівне”
29 Січня08:51 Як зміцнити імунітет взимку без ліків
20 Січня14:15 Користь квашених овочів та фруктів
18 Січня14:26 Правила безпечного купання на Водохреща
5 Січня12:26 Зимові ігри без снігу: в що пограти з дитиною на свіжому повітрі?
18 Грудня14:17 Поради щодо лікування застуди та гострих респіраторних захворювань
15 Грудня09:41 Обережно солярій!
23 Листопада09:43 ТИХИЙ ВБИВЦЯ – чадний газ.
Статті