Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Рівненської області

 ГоловнаСтатті9 Листопада, 2020р.
 Версія для друку

Безпечні дитячі іграшки

Опубліковано: 09.11.2020, 09:36

Матусю, купи мені того ведмедика!

А мені – трансформера!

А я хочу Барбі!

Як часто ми чуємо подібні вигуки біля лотків і крамниць з іграшками! Діти просять, часто – зчиняють істерики, а батьки поспішають купити нову цяцьку, навіть не задумуючись про сертифікати якості на неї. Та чи можна назвати мудрим такий поспішний вчинок, а іграшку – безпечною для здоров’я і навіть життя вашого малюка?

Дитинство важко уявити без іграшок. Ще 10-15 років тому найкращим подарунком для хлопчика була радіокерована машинка, для дівчинки – лялька Барбі. У 2020 їх потіснили квадрокоптери, ляльки Лол, а також незлічена кількість електронних гаджетів. Яскраві й кумедні, швидкісні та розвиваючі, пластикові, гумові чи м’які – іграшки є невід’ємною частиною життя кожної дитини. Одні з них мають виховну мету, інші – розвиваючу. Але всі вони допомагають зробити дитинство щасливим та незабутнім.

Обсяги ринку іграшок в Україні досягають дивовижних масштабів. Цікаво, що українці стали частіше купувати іграшки не в спеціалізованих магазинах (на які все ж припадає найбільша частка покупок — 63%), а на заправках, у книжкових магазинах, кіосках, ринках (14%), також іграшки купують у супермаркетах та в Інтернеті. За дослідження у 79,1% випадків вирішує купити іграшку мама, яка робить це в 4,7 рази частіше, ніж тато. А ось частота придбання іграшки татом з року в рік знижується.

Серед основних мотивів придбання іграшок на першому місці залишається бажання розвинути дитину — 72,4%, на другому — зробити подарунок до свята, 44,8%, на бажання заохотити припадає 40,6%, а на бажання дитини — 39,7%. Спонтанні покупки становлять усього 11,1% від загальної кількості. На іграшки батьки готові витратити і понад 1000 грн., а ось головним критерієм під час вибору іграшок батьки вважають їхню безпеку.

В Українській асоціації індустрії іграшок підтверджують, що на полицях магазинів багато іграшок сумнівної якості. На всі іграшки повинні бути документи, які підтверджують, що вони не токсичні і безпечні для дитини. Токсичність визначається за критеріями: перевищення вмісту шкідливих матеріалів, неякісні матеріали, інтенсивність запаху, займистість матеріалу, надмірний звуковий тиск, неякісне збирання чи конструкція, відсутність інструкції, попереджень, вказівок, для якого віку підходять іграшки, тощо.

9.jpg

Безпосередньо на іграшці має бути така інформація: назва, артикул, вікове призначення; назва та адреса виробника (якщо це українська продукція) або імпортера (якщо товар іноземного походження). Також мають бути інструкції з використання, попередження, обов'язково знак-трилисник, який означає відповідність технічному регламенту безпечності іграшок. І вся ця інформація має бути вказана українською мовою. Мають бути наявні документи, які дозволяють ідентифікувати продавця, підприємство чи фізичну особу-підприємця. При продажу іграшки має бути наданий товарний чи фіскальний чек. А продавець повинен мати декларацію відповідності товару - документ, який містить санітарно-епідеміологічні висновки та має збігатися з інформацією на самій іграшці.

6.jpg

Коли вибираєте іграшку, насамперед звертайте увагу на запах, на те, який вигляд має іграшка, видається вона міцною чи через кілька днів розсиплеться в руках. Також обов'язково дивіться на іграшки за віковим призначенням, тому що вимоги до іграшок до трьох років і після трьох років відрізняються. Не варто забувати про фіскальні чеки і про право на повернення іграшок. Правда, згідно з українським законодавством, повернути назад до магазину м'які та гумові іграшки не можна.

На жаль, в Україні не завжди вдається провести належну експертизу дитячих іграшок. Дуже часто експерти орієнтуються на європейську систему RAPEX, яка потрібна для оповіщення про небезпечні товари нехарчового призначення. В базу ЄС (єдина система) всі країни вносять небезпечні товари, і це дозволяє швидко виявляти підробки та мінімізувати ризики.

4.jpg

Одними з найбільш небезпечних іграшок, згідно з цією системою, стали ляльки, схожі на знамениту „Барбі”, які містять надмірну кількість шкідливих речовин - фталатів. Ці фталати можуть завдати шкоди здоров'ю дитини і негативно впливають на її репродуктивну систему і печінку. Також ляльки залишаються товаром, який найчастіше підробляють на ринку. Ще одна небезпека — м'які іграшки. Пластикові частини іграшки (очі, ніс тощо) мають бути щільно закріплені; слід звертати увагу на міцність швів, щоб у дитини не було доступу до наповнювача. Слайм, «лизун», пластичні глини, основним компонентом яких є тетраборат натрію, — ще одна категорія потенційно небезпечних іграшок. Проковтування або вдихання бору може призвести до хімічного опіку слизових і внутрішніх органів дитини.
Згідно з європейською системою RAPEX, небезпеку також можуть становити іграшки з блоками живлення. Якщо у відсіку для батарейок відсутній гвинт, що кріпить кришку, то його можна відкрити без використання інструментів, що робить батарейку доступною. У свою чергу, батарейки містять загрозу хімічного впливу на дитину, а металеві кріплення містять надмірну кількість нікелю.Українські лабораторії, на жаль, не завжди мають можливість провести дослідження належним чином на певний перелік показників, які робить Європейський Союз. У нас є з цим проблеми, дослідження коштує дуже дорого. І плюс до всього, технічні можливості лабораторій не дозволяють провести ці дослідження в повному обсязі, в якому робить їх Європейський Союз. Тому ми часто звертаємося до даних RAPEX. Крім того, часто в систему RAPEX потрапляють товари, на які в Україні навіть не поширюється дія техрегламенту про безпеку іграшок. Це дитяча косметика, велосипеди, самокати, гіроборди, ігрові приставки, товари для дітей (дитячі меблі, стільчики для годування тощо), а також дитячий посуд.

Небезпечними можуть бути повітряні кульки, іграшки для плавання і купання, фарба. Каучук із цих виробів може містити надмірну кількість нітрозамінів, що викликають онкологічні захворювання при ковтанні або при потраплянні на шкіру дитини. Якщо повітряні кульки реалізують спеціальні фірми з організації свят, за якість такого товару можна не боятися.

2.jpg

Ще однією категорією небезпечних іграшок може стати „іграшка-антистрес”. Рідина всередині таких продуктів може містити надмірну кількість аеробних мезофільних бактерій, стійких до антибіотиків. Це може спричинити розвиток бактеріального сепсису або пневмонії у дітей з слабким імунітетом. Крейда й олівці можуть містити надмірну концентрацію свинцю, який може призвести до важкої і незворотної нейротоксичності. Крім того, ароматизовані олівці можуть містити фенол, використання якого в олівцях заборонене. Можуть бути небезпечними й іграшки для немовлят: дрібні деталі можуть легко від'єднуватися від іграшки, що, у свою чергу, може призвести до механічної асфіксії у малюка.

Правильно підбирайте кольори: уникайте ядучих та люмінесцентних, адже вони збуджують психіку дитини та псують зір. Бажано, щоб дитина не зациклювалася на іграшках одного кольору, тоді можна буде використати можливості пасивної кольоротерапії (коли дитина сприймає цілющі властивості всієї кольорової палітри і в такий спосіб покращує свій настрій). Уникайте іграшок, що видають різкі звуки, а також неякісних «дитячих» музичних інструментів: вони можуть налякати дитину та зіпсувати її музичний слух. Обирайте іграшки переважно з натуральних матеріалів (дерева, тканини, глини, соломи тощо) – існує погляд, що через дотик до таких матеріалів дитина краще розвивається; до того ж, ці матеріали екологічні. Наразі в Україні є багато талановитих майстрів народної іграшки, перевіреної багатьма поколіннями – саме така іграшка пробуджує генетичну пам'ять людини. Для найменших діток шукайте іграшки з різними поверхнями та різні на дотик (м’які, тверді, пухнасті, шорсткі, волохаті, теплі, прохолодні, з різними наповнювачами), щоб збагатити палітру відчуттів малюка та посприяти розумовому розвиткові.

5.jpg

Не зловживайте покупками іграшкової зброї, адже в дошкільному віці в дитини вже формується сприйняття цінності людського життя; і якщо ваш малюк надто захоплюється іграми, де можна з легкістю та без відповідальності за наслідки вбивати інших живих істот, це може погано позначитися на етично-емоційному розвиткові дитини, формуванні її ціннісних орієнтацій. Враховуйте, що агресивні зображення провокують агресивну поведінку. Відтак не варто купувати монстрів, адже попри моду чи бажання дитини мати таку іграшку, вона може негативно вплинути на дитячу психіку, призвести до нічних жахів, панічних страхів, агресії, психосоматичних розладів. Звісно, у кожної дитини свій рівень вразливості, і це теж треба враховувати.

Діти часто ідентифікують себе з іграшковими персонажами та намагаються набути подібних рис, спостерігайте за процесом гри своєї дитини, і ви зможете вчасно помітити, якщо дитина обрала своїм кумиром персонажа з негативними рисами, та скоригувати ситуацію. Найголовніше: при купівлі обов’язково враховуйте моральний, виховний та психологічний аспекти іграшки (чому вона вчить, чи не викликає агресії, надмірного збудження). Адже дитяча іграшка – це цілий світ для маленької людини; вона віддзеркалює етичний, естетичний, духовний, світоглядний, творчий, розумовий та психічний розвиток дитини, а також має діагностичну функцію. Оскільки не існує державного органу регулювання психічної безпеки дитячих іграшок, ця функція повністю лягає на плечі батьків, які мають бути уважними та обізнаними, адже враження, які вбирає в себе дитина дошкільного віку, зберігаються на все життя та формують її особистість.

7.jpg

Такими є наші основні поради. А найкращою іграшкою для вашого малюка буде та, яку ви спільно з ним зробите! Адже інколи батьки „відкуповуються” від дитини за допомогою готових іграшок, коли не мають можливості приділити малюкові певний час… Зараз є безліч простих технік виготовлення іграшок, тож вам не потрібні особливі вміння та навички. Просто присвятіть дитині трохи часу, і така спільно зроблена іграшка (бажано з натуральних матеріалів) стане найкращим другом вашого малюка, а творча співпраця неодмінно поліпшить атмосферу в сім’ї!

Валентина БАТІЩЕВА,
методист обласного методичного кабінету
(безпеки життєдіяльності населення)
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області


   
Статті
6 Травня10:39 Створення добровільної пожежної охорони на об’єктах суб’єктів господарювання
6 Травня10:16 Секрети успішного ділового спілкування
5 Травня15:53 Правила безпеки під час роботи за комп’ютером
16 Квітня15:03 Консультаційний пункт з питань ЦЗ при ТОВ „УК "Житло Сервіс Рівне”
29 Січня08:51 Як зміцнити імунітет взимку без ліків
20 Січня14:15 Користь квашених овочів та фруктів
18 Січня14:26 Правила безпечного купання на Водохреща
5 Січня12:26 Зимові ігри без снігу: в що пограти з дитиною на свіжому повітрі?
18 Грудня14:17 Поради щодо лікування застуди та гострих респіраторних захворювань
15 Грудня09:41 Обережно солярій!
23 Листопада09:43 ТИХИЙ ВБИВЦЯ – чадний газ.
10 Листопада12:29 О, ця страшна пліснява!
9 Листопада09:36 Безпечні дитячі іграшки
6 Листопада11:37 Небезпека переохолодження
19 Жовтня16:03 Повсякденні справи, які можна виконувати на свіжому повітрі
Статті