Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Рівненської області

 ГоловнаСтатті18 Січня, 2021р.
 Версія для друку

Правила безпечного купання на Водохреща

Опубліковано: 18.01.2021, 14:26

19 січня – день, коли відзначають останнє Різдвяне свято, відоме як Хрещення Господнє. Святкування розпочинається ввечері 18 січня після вечірнього богослужіння. За традицією, вранці, після урочистої церковної служби тисячі людей виходять на річки, щоб прийняти саме в цей день „хрещення” крижаною водою, що підіймає тонус, надає нових сил та заряджає бадьорістю.

Люди йдуть на водойми, річки, щоб освятити воду та скупатись. На річці заздалегідь робиться ополонка для купання (часто у вигляді хреста). Ще з давніх-давен вважається, що саме на Водохреща вода стає цілющою, і якщо у ній скупатись, то погані відчуття та хвороби відійдуть, а організм очиститься і рік пройде добре.

Купання в ополонці взимку, без попередньої підготовки, може бути небезпечним для людей похилого віку, дітей, осіб, які страждають на гострі та хронічні захворювання. Тому, якщо ви вирішили зануритися у воду, проконсультуйтесь спочатку з лікарем. Якщо ж у вас хворе серце, то утримайтеся від купання. Заходьте у воду в спеціально відведених та обладнаних для цього місцях.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області звертається до населення:

Під час проведення обряду Водохрещення 19 січня будьте обережними та уважними, перебуваючи поблизу та на водних об’єктах. Дотримуйтесь правил безпеки поводження на воді!

Нагадуємо правила безпечного купання на Водохреща

• Занурюйтесь тільки у спеціально визначених місцях для святкового купання, обладнаного драбинами, теплими роздягальнями та під контролем чергових рятувальників і медиків.

• Перед зануренням зробіть розминку - розігрійте тіло, підготуйте його до екстремальних умов.

• Щоб уникнути тривалого переохолодження, підходити до ополонки краще не босоніж, а у зручному неслизькому взутті.

• Переконайтесь в надійності сходів, що ведуть до ополонки. Зазвичай, крім них, ще до ополонки опускають мотузку, кінець якої надійно прив'язаний до берега. Це на випадок, якщо шокований плавець не зможе вибратися самостійно.

• Не занурюйтесь з головою. За повного занурення інтенсивніше втрачається тепло, а перебування на вулиці з мокрим волоссям може призвести до застуди, запалення лицьових нервів, менінгіту тощо. До того ж різке занурення голови у крижану воду може спровокувати сильний спазм судин головного мозку.

• Перебувати в ополонці можна не довше 1 хвилини. Більш тривале переохолодження може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям. Цього часу цілком достатньо для занурення.

• Акуратно виходьте з ополонки, не тримайтеся безпосередньо за металеві поручні, використовуйте сухий рушник. Якщо зі сходами впоратися складно - хапайтесь за мотузку і просіть про допомогу. Вилазити самостійно, спираючись на кромку криги, небезпечно - можна зірватися й піти під лід.

• Якщо з вами дитина, слідкуйте за нею під час занурення.

• Ні в якому разі не можна купатися після прийому алкоголю. Це стосується не тільки стану сп'яніння, а й навіть мінімуму випитого.

• Після купання необхідно енергійно розтертися махровим рушником і одягнути теплий сухий одяг. Краще одразу йти до теплого автомобіля або намету. Саме зараз стане у нагоді гарячій напій.

Пам’ятайте, що перебування в крижаній воді незагартованих людей може призвести до загального переохолодження організму. Першими ознаками загального переохолодження організму є тремтіння, посиніння шкіри, біль у пальцях рук та ніг. При легкому ступені переохолодження постраждалого достатньо тепло одягнути, напоїти гарячим чаєм та змусити виконувати інтенсивні фізичні вправи. У разі середнього і важкого переохолодження – необхідно тіло розтерти вовняною тканиною, зробити масаж усього тіла, тепло одягнути людину та негайно звернутися за необхідною медичною допомогою.

Нехай ваше свято буде радісним, приємним, а головне – безпечним!

Валентин КАСЯНЧУК,
майстер виробничого навчання
Вараських територіальних курсів
ЦЗ та БЖД ІІІ категорії
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області


   
Статті
22 Липня15:59 Обережно, морозиво-енергетик! Більше шкоди, ніж користі
22 Липня11:43 Дбаємо про профілактику кишкових інфекцій та харчових отруєнь
7 Липня10:11 Надмірне перебування на сонці - шкідливе для здоров’я
11 Червня15:08 Безпека дітей під час літніх канікул
1 Червня11:32 Пожежна безпека на природі: аби відпочинок був вдалим
31 Травня11:47 Небезпека блискавки під час грози
13 Травня13:32 Дитяча допитливість та пластикові вікна
6 Травня10:39 Створення добровільної пожежної охорони на об’єктах суб’єктів господарювання
6 Травня10:16 Секрети успішного ділового спілкування
5 Травня15:53 Правила безпеки під час роботи за комп’ютером
16 Квітня15:03 Консультаційний пункт з питань ЦЗ при ТОВ „УК "Житло Сервіс Рівне”
29 Січня08:51 Як зміцнити імунітет взимку без ліків
20 Січня14:15 Користь квашених овочів та фруктів
18 Січня14:26 Правила безпечного купання на Водохреща
5 Січня12:26 Зимові ігри без снігу: в що пограти з дитиною на свіжому повітрі?
Статті