Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Рівненської області

 ГоловнаСтатті6 Травня, 2021р.
 Версія для друку

Секрети успішного ділового спілкування

Опубліковано: 06.05.2021, 10:16

 

                                                                                                                                                                          Мова – це не просто спосiб спiлкування, а щось бiльш значуще.

                                                                                                                                                      Мова – це всi глибиннi пласти духовного життя народу,

                                                                                                                                                      його iсторична пам’ять, найцiннiше надбання вiкiв,

                                                                                                                                                       мова – це ще й музика, мелодика, фарби, буття, сучасна,

                                                                                                                                                       художня, iнтелектуальна i мисленнєва дiяльнiсть народу.

                                                                                                                                                                                                                                            (Олесь Гончар)

Уміння вести себе з людьми належним чином є одним з найважливіших чинників, що дає можливість досягти успіху в службовій або підприємницькій діяльностях. Дейл Карнегі ще в 30-ті роки зауважив, що успіхи тієї чи іншої людини в її викладацькій діяльності чи інженерній справі на 15 % залежать від  професійних знань і на 85 % – від  вміння спілкуватися з людьми.

Як не дивно, але в більшості випадків, розмови закінчуються, так і не встигнувши розпочатися, особливо, якщо співрозмовники знаходяться на різних соціальних рівнях (за положенням, освітою). Причина полягає в тому, що перші фрази бесіди виявляються дуже незначними. Слід мати на увазі, що саме кілька перших слів часто вирішальним чином впливають на співрозмовника, тобто на його рішення вислухати вас чи ні. Більш уважно слухають саме початок розмови - часто з цікавості або очікування чогось нового. Непогано, якщо ви посміхаєтеся, вимовляючи перші слова.

Посмішка в ділових взаєминах породжує атмосферу доброзичливості і сприяє успіху будь-яких переговорів. Дуже корисно, на початку бесіди, точно і з правильним наголосом назвати повне ім'я співрозмовника, обов'язково запам'ятати його і надалі якомога частіше звертатися до нього по імені. Це завжди справляє гарне враження. Ділове спілкування поділяється на три елементи: передачу, сприйняття та розуміння інформації. Від ефективності кожного з яких залежить й ступінь розуміння інформації.

psihologiya-delovogo-obshcheniya-16.jpg

Культура ділового спілкування - це складова частина культури спілкування взагалі. Це вміння встановити зворотний зв'язок, відгукнутися на думки, почуття, турботи й проблеми іншої людини. Відрізняють також такі поняття, як культура мови, культура людини, культура поведінки, а також етикет, мовний етикет. Культура мови — це наявність у людини постійної потреби удосконалювати мову, розширювати свої знання у сфері мови. Культура поведінки об'єднує внутрішню культуру людини й зовнішні її прояви: це правила спілкування з людьми й поведінки в офіційній, ділової сфері спілкування. Види спілкування включають: пізнавальне, переконуюче, експресивне, маніпулятивне спілкування.

Діалог називають особливою, більш високою формою спілкування людей. Під час діалогу відбувається обмін думками, враховується чужа думка. Найчастіше заважає розпочати діалог недостатнє володіння темою обговорення,  предмет бесіди не цікавить співрозмовника, або співрозмовників відволікають сторонні думки, які спотворюють зміст інформації, різний культурний та інтелектуальний рівень співрозмовників. Для того щоб звичайне спілкування тривало, слід відмовлятися від суджень та оцінок, як своєї думки, так і думок інших, і спільно шукати вирішення проблеми. Тоді діалог стане рухом у напрямку пошуку істини. Звичайно, найбільш ефективним може бути спілкування, в якому використовуються як діалог, так і монолог. Уміння слухати є одним з головних показників культури, оскільки це найважливіший принцип ведення ділових бесід. Слухати – значить платити увагою й зацікавленістю в обмін на інформацію й розуміння. Те, як людина реагує на повідомлення іншого, залежить від рівня її  культури.

Психологи розрізняють такі типи реакцій людини на говоріння співрозмовника: оцінювання, тлумачення, підтримку, уточнення, чуйність та розуміння. Найчастіше маємо справу із оцінюванням та зворотним зв'язком, рідше — з тлумаченням (інтерпретацією). Уточнення, підтримка та розуміння зустрічаються дуже рідко.

Спілкування є таким процесом взаємодії людей, в якому особи, які  беруть у ньому участь, своїм зовнішнім виглядом і поведінкою здійснюють  вплив на вимоги та наміри,  думки, стани і почуття один одного. У різних людей різні способи спілкування. У той час як одні, легко і невимушено контактують з оточуючими, без особливих зусиль зі свого боку підтримують, чи просто створюють у інших людей добрий настрій, інші вносять у свої взаємовідносини з людьми напруження й провокують негативні емоції.

Спілкування слід розглядати,  як сторону будь-якої спільної діяльності. У спілкуванні можна виділити три взаємопов'язані сторони:

Ділове спілкування розділяють на вербальне й невербальне. Вони відрізняються засобами передавання інформації:

За допомогою мови ми здобуваємо знання та зберігаємо їх у нашій пам'яті. Передаємо досвід іншим людям і використовуємо його за потреби в нашому житті. Мова — це суспільне явище і головний засіб спілкування людей, вираження їхніх думок і почуттів. Мова є універсальним засобом передавання інформації. Мова і мовлення тісно пов'язані між собою. Немає мовлення без мови і немає мови без мовлення. Мова — це засіб чи знаряддя спілкування між людьми, а мовлення — це акт вживання людиною мови для спілкування.

Відповідно до карантинних умов, більшість людей спілкуються за допомогою мережі Інтернет. З однієї сторони, Інтернет відіграє важливу роль у розвитку особистості, а також допомагає людині включитись у процес спілкування тоді, коли в реальному житті вона має певні бар’єри. Спілкуючись у віртуальному середовищі слід також пам’ятати, що тут, як і в реальному житті, існують свої правила поведінки, своєрідна культура віртуального спілкування, яку ще називають НЕТИКЕТ. Ми повинні дотримуватись певних правил, щоб створити про себе хорошу думку та уникнути конфліктних ситуацій.

ST_20200613_HAVIDEO_5736613.jpg

Досить часто люди в мережі порушують правила, забуваючи, що по ту сторону екрана з ними спілкується жива людина. Не зловживайте тим, що співрозмовник вас не бачить і не дозволяйте собі того, чого б не зробили у звичайному спілкуванні. Дотримуйтеся тих самих стандартів поведінки, що і в реальному житті. Не варто нав'язувати свої правила і вчити співрозмовника, навіть якщо ви впевнені, що він не правий. Публікуючи якусь інформацію, перевірте її достовірність, пишіть грамотно. Допомагайте іншим там, де ви це можете зробити. Поважайте право на приватне листування. Пам’ятайте про безпеку.

Загальнолюдські цінності, в основі яких лежить загальнолюдська мораль, не є чимось сталим, незмінним. Вони наповнюються новим змістом, може мати інший рівень значущості.  Однак, упродовж усієї історії людства цінувалися такі чесноти, як правдивість, співпереживання, ввічливість, підтримка інших, передусім слабких і молодших, повага до старших за віком і статусом. Водночас, засуджувалися брехливість, брутальність, нечесність, жорстокість, байдужість до інших, агресивність, нетерпимість. Великі дослідники минулого були філософами й психологами водночас. Вони усвідомлювали, що природу людини можна зрозуміти, лише виявивши норми й цінності її життя. Оскільки людина є мірою всіх речей, вона є найвищою цінністю й головним багатством суспільства.

  

Валентина БАТІЩЕВА,

методист обласного методичного кабінету

(безпеки життєдіяльності населення)

НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області


   
Статті
9 Вересня15:49 Готуємось до сезону застуд за допомогою природних антибіотиків
7 Вересня16:17 Різновиди меду та його користь для здоров’я
3 Вересня15:50 Мобінг – психологічний терор
22 Липня15:59 Обережно, морозиво-енергетик! Більше шкоди, ніж користі
22 Липня11:43 Дбаємо про профілактику кишкових інфекцій та харчових отруєнь
7 Липня10:11 Надмірне перебування на сонці - шкідливе для здоров’я
11 Червня15:08 Безпека дітей під час літніх канікул
1 Червня11:32 Пожежна безпека на природі: аби відпочинок був вдалим
31 Травня11:47 Небезпека блискавки під час грози
13 Травня13:32 Дитяча допитливість та пластикові вікна
6 Травня10:39 Створення добровільної пожежної охорони на об’єктах суб’єктів господарювання
6 Травня10:16 Секрети успішного ділового спілкування
5 Травня15:53 Правила безпеки під час роботи за комп’ютером
16 Квітня15:03 Консультаційний пункт з питань ЦЗ при ТОВ „УК "Житло Сервіс Рівне”
29 Січня08:51 Як зміцнити імунітет взимку без ліків
Статті