Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Рівненської області

 ГоловнаСтатті5 Травня, 2021р.
 Версія для друку

Правила безпеки під час роботи за комп’ютером

Опубліковано: 05.05.2021, 15:53

В умовах сьогодення багато видів виробничої, наукової та навчальної діяльності, пов'язані з підвищеним навантаженням на зорову систему –  очі. У комбінації з гіподинамією та нервово-емоційною напругою тривале збереження основної робочої пози нерідко стає причиною розвитку зорового й загального стомлення, що може привести до зниження працездатності. Зорова система людини погано пристосована до розглядання зображення на екрані монітора. Тому у користувача персонального комп’ютера може виникати головний біль і запаморочення, очі почина­ють сльозитися, з'являється втома, дво­їння зображення. Це явище отримало назву „комп'ютерний зоровий синдром”. Як же уникнути шкідливого впливу монітора на очі і знизити їхню втомлюваність?

Як з'ясувалося, максимальний час, протягом якого людина безпечно  може працювати на комп’ютері, становить не більше п'яти годин. Тим, хто сидить за комп'ютером довше, проблем зі здоров'ям не уникнути. А ось перелік найбільш частих порушень і симптомів, що виникають у результаті тривалої роботи за комп'ютером:

Усе це – симптоми перенапруги. Вони виникають через недотримання принципів ергономіки (ергономіка - наука, яка комплексно вивчає особливості виробничої діяльності людини в системі „людина-техніка-довкілля” задля її ефективності, безпеки та комфорту). Головний привід для занепокоєння й найбільша загроза здоров'ю – статичність пози, нерухомість, особливо м’язів голови, які потребують динамічного режиму роботи. Тому при роботі на комп'ютері насамперед потрібно подумати про створення комфортного робочого місця та спеціального рухового режиму для м'язів усього тіла й особливо очей. Воно має бути гарно освітлене. У кім­наті повинно бути стіль­ки  світла, скільки вдень на вулиці. Займа­тися потрібно при верх­ньому або настільному світлі, промені світла не повинні потрапляти прямо в очі. Природне світло має падати зліва збоку.   Відстань від екрана до очей має бути не мен­шою 50 сантиметрів, при цьому екран повинен розташовуватися на рів­ні очей або трохи ниж­че. Корисно, час від часу, робити гімнастику для очей. І ще одне правило: моргайте кожні 3-5 секунд – це природній спосіб „змащення”, очищення поверхні ока та захист від неприємних відчуттів, таких як сверблячка та печіння очей, їх почервоніння. Особливо це відчувають люди, що носять контактні лінзи.

Не слід також забувати про „спеціальне харчування” для очей.  Варто вживати продукти, що зміцнюють судини сітківки ока: чорниці, чорну смородину, моркву. Корисні для очей також вітаміни (особливо комплексні полівітаміни, у яких вітаміни сполучають­ся з мікроелементами: цинком, кальцієм).

Дотримуючись цих порад, ви значно зменшите долю ризику погіршення стану свого здоров’я, а зокрема зору, під час тривалої роботи за комп’ютером.

 

Олександр ПАРХОМЕЙ,

завідувач Рівненських територіальних курсів

НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області                                                                    

 


   
Статті
9 Вересня15:49 Готуємось до сезону застуд за допомогою природних антибіотиків
7 Вересня16:17 Різновиди меду та його користь для здоров’я
3 Вересня15:50 Мобінг – психологічний терор
22 Липня15:59 Обережно, морозиво-енергетик! Більше шкоди, ніж користі
22 Липня11:43 Дбаємо про профілактику кишкових інфекцій та харчових отруєнь
7 Липня10:11 Надмірне перебування на сонці - шкідливе для здоров’я
11 Червня15:08 Безпека дітей під час літніх канікул
1 Червня11:32 Пожежна безпека на природі: аби відпочинок був вдалим
31 Травня11:47 Небезпека блискавки під час грози
13 Травня13:32 Дитяча допитливість та пластикові вікна
6 Травня10:39 Створення добровільної пожежної охорони на об’єктах суб’єктів господарювання
6 Травня10:16 Секрети успішного ділового спілкування
5 Травня15:53 Правила безпеки під час роботи за комп’ютером
16 Квітня15:03 Консультаційний пункт з питань ЦЗ при ТОВ „УК "Житло Сервіс Рівне”
29 Січня08:51 Як зміцнити імунітет взимку без ліків
Статті